Friday, January 11, 2019

Extra.

Joan's been in the house or in the hospital for too many days so I thought I should get her out of here today. I took her to Piotr & Pawel to buy the hamburger meat we needed and then to Sowa's for coffee and ciasto. The sales girls were very happy to see her again and all came over to ask how see was doing. That was nice.

Back at home we watched, Extra in Spanish. It's a TV series on YouTube in Spanish but with English subtitles. It's funny and they they don't speak rapidly. I think it will help with pronunciation and keeping the language fresh for Joan. Plus, it's far better than watching the news channels.

Joan była w domu lub w szpitalu przez zbyt wiele dni, więc pomyślałem, że powinienem ją dzisiaj stąd wyprowadzić. Zabrałem ją do Piotra i Pawła, żeby kupić mięso hamburgera, którego potrzebowaliśmy, a potem do Sowy na kawę i ciasto. Sprzedawczynie były bardzo szczęśliwe, że znów ją widziały i wszystkie przyszły zapytać, jak się widuje. To było ładne.

Wróciłyśmy do domu, które oglądaliśmy, Extra po hiszpańsku. To serial telewizyjny na YouTube w języku hiszpańskim, ale z angielskimi napisami. To zabawne i nie mówią szybko. Myślę, że pomoże to w wymowie i utrzymaniu świeżości języka dla Joanny. Poza tym jest znacznie lepiej niż oglądanie kanałów informacyjnych.

No comments: