Thursday, March 12, 2020

DAy 33

Joan ate and drank most of her food today, Talked a little and made more sense.

Just when I thought I had it all worked out another "wrench" appeared. I talked with Maria from Ambulancias Sanchez about the trip, 30 hours,  That's a long time. However, it's the only way to get her back. I needed to make the payment tonight so they saw it in the morning and started preparing for the trip. Ester, a good friend of ours, has a way she thinks we could stay here with Joan in a health facility.

I went into my account but there is some problem with it accepting the numbers I have. That will delay our departure by 2 days. Nothing happens on the weekends.

Dzisiaj Joan zjadła większość ze swoich posiłków, więcej wypiła, trochę rozmawiała, bardziej sensownie.

Właśnie wtedy, gdy myślałem, że wszystko się ułożyło, pojawiła się kolejna "zagwozdka". Rozmawiałam z Marią z Ambulancias Sanchez o 30. godzinnej podróży. To długo. Ale to jedyny sposób, żeby Joan przywieźć z powrotem. Musiałem zapłacić dzisiaj wieczorem, aby obejrzeli ją rano i zaczęli się przygotowywać do wyjazdu. Ester, nasza dobra przyjaciółka, myśli, że ma sposób, w jaki Joan i ja moglibyśmy zostać tutaj w placówce medycznej.

Wszedłem na swoje konto, ale jest pewien problem z zaakceptowaniem numerów, które mam. To opóźni nasz wyjazd o 2 dni. W weekendy nic się nie dzieje.


2 comments:

Bronwyn said...

I hope Ester has some kind of miracle up her sleeve for you! 'Life was not meant to be easy', but just now I think you have more than your fair share of trials. I hope writing this blog helps you, as well as keeping us informed. So pleased to read that Joan seemed to be doing a little better.

Joan and David Piekarczyk said...

Hello, Bronwyn. There was no miracle but we or I should say I am home but Joan is in another hospital as you can now read about it,