Saturday, May 19, 2012

Beautiful day.

After a busy morning on this beautiful day picking up Joan's pictures and getting copies of documents made I returned home and asked Joan if she would like to go out and enjoy the afternoon.  She said yes so we put on shorts, sandals and light clothes and went to the rynek to see the dance troupe that was performing today in front of the town hall. 

I only had a piece of toast for breakfast so I was hungry and we decided to have lunch at a cafe.  Sarp, a favorite restaurant in the rynek, was our first choice and after waiting about 15 minutes the waitress informed us that they could not serve food because the cook didn't show up for work.  So we left and went to the opposite side to Sami Swoi, another cafe.  Joan had apple pie with ice cream and I have a salmon salad.  We both had cafe Latte's. While we were eating the dance troupe in fron of thetown hall started to perform medieval dances and by the time we stood in front to the stage they were doing more modern dance.  The director/choreographer stood behind the group in his white shirt and directed. It was interesing. Most of the dancers were young people.

There is an interesting new statue in the front of the DomVikingow restaurant.  I'm not sure of who but my guess is the Virgin Mary because of the colors.  The interesting thing is that it is made up of utensils from the kitchen, except for her face which is in mosaic form.

We stayed abut 45 minutes and then returned home.
Po zajęty rano na tym pięknym dniem podnoszenia Joanny zdjęcia i uzyskanie kopii dokumentów wykonane wróciłem do domu i zapytał Joannę, czy chciałaby wyjść i cieszyć się po południu. Powiedziała tak więc stawiamy na szorty, sandały i odzieży lekkiej i poszliśmy do Rynek by zobaczyć trupy tanecznej, że wykonywał dziś przed ratuszem.

Miałem tylko grzankę na śniadanie tak byłem głodny, a zdecydowaliśmy się zjeść obiad w kawiarni. SARP, ulubiona restauracja w Rynku, był naszym pierwszym wyborem i po odczekaniu około 15 minut kelnerka poinformowała nas, że nie mogą służyć jedzenie bo kucharz nie pojawi się do pracy. Więc wyszedł i udał się po przeciwnej stronie do Sami Swoi, innej kawiarni. Joan miała szarlotkę z lodami i mam sałatkę z łososia. Oboje mieliśmy Cafe Latte-tych. Podczas gdy jedliśmy trupy tanecznej w fron z thetown hali zaczął wykonywać średniowiecznych tańców, a do czasu staliśmy naprzeciwko na scenie robią więcej tańca współczesnego.Dyrektor / choreograf stał za grupy w jego białej koszuli i reżyserem. Został interesing. Większość tancerzy byli młodzi ludzie.

Istnieje ciekawy nowy pomnik w przed restauracją DomVikingow. Nie wiem z kim, ale zgaduję, Dziewica Maryja ze względu na kolory.Interesującą rzeczą jest to, że składa się z naczyń z kuchni, z wyjątkiem twarzy, która jest w formie mozaiki.

Zatrzymaliśmy się opierać 45 minut, a następnie wrócił do domu.

No comments: