Thursday, June 23, 2016

Alteration

After talking with Zbyszek we decided to alter our trip to Budapest a little. He has never been to Vienna and we will be close to there on our was to Buda so he asked if we could stay two days in Vienna to see that city and we agreed. We've seen it before but it will be nice to show it to him We still have all the touristy information collected from our visits so I will give that to him to look at and decide what he wants to see during our stay in each city.

I saw the neurologist today for a check-up and he took me off a few meds which is a good thing. It's been almost 3 weeks since I had a headache and I'm feeling fine. Joan is also doing well and looking forward to our next adventure, probably in August when I will take her somewhere to celebrate our wedding anniversary. This time it will be in Poland, maybe Karpacz mountains. I want it to be a special weekend for a special woman. Any suggestions?

Po rozmowie z Zbyszkiem zdecydowaliśmy się zmienić naszą podróż do Budapesztu trochę. On nigdy nie był w Wiedniu i będziemy blisko tam na naszej była Buda więc zapytał, czy możemy zatrzymać się na dwa dni w Wiedniu, aby zobaczyć to miasto i umówiliśmy. Widzieliśmy to już wcześniej, ale będzie miło, aby pokazać mu Mamy jeszcze cały touristy informacje zebrane z naszych wizyt, tak, że dam mu się przyjrzeć i zdecydować, co chce zobaczyć podczas naszego pobytu w każdym mieście ,


Widziałem neurologa dziś na check-up i wziął mnie kilka lekarstw, które jest dobrą rzeczą. Minęły prawie 3 tygodnie od czasu miałem bóle głowy i czuję się dobrze. Joan jest również dobrze i czekamy na naszą kolejną przygodę, prawdopodobnie w sierpniu, kiedy zabiorę ją gdzieś z okazji naszej rocznicy ślubu. Tym razem będzie to w Polsce, może górach Karpacz. Chcę go mieć specjalny weekend dla specjalnej kobiety.

No comments: