Tuesday, October 23, 2012

Gray day.

Here's the latest picture of our Bekalarek cousins, growing up fast.
 
Gray day in Poznań and just scrambling to get my homework done that I neglected while on vacation. Looking forward to our trip next week to Golina for the holiday and seeing cousins again. I talked with a few more people today who have been to Croatia several times and got some pointers on visiting that country.

Joan made another famous Lublin cheesecake so our sweet tooth is covered for a while although tomorrow is our day at Kandulski's to visit with our friend Zbyszek and tell him all about our trip.

Szary dzień w Poznaniu i tak starają się, aby moja praca domowa zrobić, że zaniedbane w czasie wakacji. Czekamy na następny tydzień naszej podróży do Golina w wakacje i zobaczyć kuzynów ponownie. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które dziś bardziej byłem w Chorwacji kilka razy i mam kilka wskazówek na odwiedzenie tego kraju.

Joan zrobiła kolejny słynny sernik Lublin więc nasz słodki ząb jest pokryty przez chwilę chociaż jutro jest nasz dzień w Kandulski do odwiedzenia z naszej Zbyszek przyjaciela i powiedzieć mu wszystko o naszej podróży.

No comments: