Sunday, November 02, 2014

Rest day.

Ah, a true day of rest, no conversations, no meetings, no getting up early How nice! I have to admit I was a little tired from yesterday with the driving and long day. However, it's not a complaint as I like that day very much, especially when I meet cousins I haven't seen in a long time.  Of course, a day of rest doesn't mean no studying of Polish and Spanish, that would be like not breathing during a day. I still have the usual new 50 words or more to learn for Polish and then listening to Spanish.  Yesterday was good for that while we were driving to Golina and back, 1 hour or more each way, because I have the Spanish on DVD and usable in the car player. No books are needed, just listen and repeat the words and sentences. Joan decided to clean the shower today and is now listening to Spanish while she cleans. We had a dripping faucet that made a stain on the floor of the shower and it's been hard to remove it but it gets better each time she cleans it.

We decided to start keeping track of all expenses during each month to make sure we don't exceed our reduced income. I think it's a good idea now. I made up a spreadsheet in Open Office program for it and I'll make entries whenever we spend anything.

Ach, prawda, dzień odpoczynku, żadnych rozmów, żadnych spotkań, nie trzeba wstawać wcześnie, jak miło! Muszę przyznać że byłem trochę zmęczony wczoraj z jazdy i długim dniu. Jednak to nie jest narzekać jak mi się podoba bardzo dużo, zwłaszcza, gdy spotykam kuzynów nie widziałem od dłuższego czasu. Oczywiście, dzień odpoczynku nie znaczy nie studiuje z polskim i hiszpańskim, że "będzie jak nie oddycha w ciągu dnia. I wciąż mają zwykle nowe 50 więcej słów lub do nauki języka polskiego dla I Następnie słuchając hiszpańskiego. To było dobre dla wczoraj podczas jazdy do Golina Byliśmy iz powrotem, 1 godzinę lub więcej, każdy sposób, ponieważ mam hiszpańskiego na DVD i użyteczny w odtwarzaczu samochodowym. Książki nie są potrzebne, tylko słuchać i powtarzać słowa i zdania. Joan Postanowił oczyścić prysznic dzisiaj i teraz słuchając hiszpańskiego, podczas gdy ona sprząta. Mieliśmy kapie kran To wykonany plamę na podłodze pod prysznicem i to było trudne do usunięcia, że będzie lepiej bramkę każdym razem, gdy czyści go.

Postanowiliśmy rozpocząć śledzenie wszystkich frais aby kwaśny co miesiąc nie przekraczają nasze mniejsze dochody. Myślę, że to dobry pomysł, teraz. I składa się z arkusza kalkulacyjnego w programie Open Office dla niego i zrobię wpisy gdy wydamy nic.

No comments: