Tuesday, April 18, 2017

New project.

So, I started my new project, copying every blog I have written since 2006, eliminating the pictures and when I am done I will have saved every memory of this long journey in life. Not sure why I chose to do it, maybe because I don't want to lose each memory of things we have been through, good and bad, since making our decision to move to Poland. I can't rely that the computer will always have a copy of each blog from the experience I just went through with Google Photos. Whenever I am all done I can save them in one long PDF file and print it out. I already have the family history done like that, might as well have the history of this adventure also.

A very busy day today getting ready for our departure tomorrow to Spain. Joan is packing her things now and soon I will also. I'll try to keep you up on our travels with pictures as we go.

Zacząłem mój nowy projekt, kopiując każdy blog, który napisałem od 2006 roku, usuwając zdjęcia, a kiedy skończę zachowam wspomnienia z długiej życiowej podróży. Nie wiem, dlaczego zdecydowałem się to zrobić, może dlatego, że nie chcę stracić z pamięci każdej rzeczy, przez którą przeszliśmy, tej dobrej i złej, od chwili, gdy podjęliśmy decyzję o przeniesieniu się do Polski. Nie mogę liczyć na to, że komputer będzie zawsze miał kopie każdego bloga, a wiem to z doświadczenia, które przeszedłem po zmianie programu  Picassa na Google Photos. Kiedy wszystko będzie gotowe, można zapisać je w jednym długim pliku PDF i wydrukować. W ten sposób mam już wykonaną  historię rodziny, podobnie jak historię naszej przygody w Polsce.

Dzisiaj jest bardzo pracowity dzień -  przygotowania do jutrzejszego wyjazdu do Hiszpanii. Teraz Joan pakuje swoje rzeczy i wkrótce ja też będę to robić. Postaram się przekazywać na bieżąco info z naszej podróży, tak jak będziemy ją odbywać.

2 comments:

Lucie Haskins said...

Have a wonderful trip!

Anonymous said...

Linda from Texas


Enjoy your trip. Safe travels there and back.