Friday, March 22, 2013

Video

Partly sunny this afternoon and up to 2 c so it's an improvement over yesterdat.

This Sunday is Palm Sunday and, as usual, in the rynek there are many kiosks being setup selling breads, kiełbasa, differents foods and all things related to Easter. A friend of ours who lives in Pennsylvania now but will be moving to Poland to live sent me these two videos, one about the rynek and the second just about Poznań itself. Thanks John, for sending me these videos of Poznań.
http://glos.tv/poznan-rozpoczal-sie-jarmark-wielkanocny,artykul.html?material_id=5149c1f3fbaedd784d000000

http://vimeo.com/62205591

We went out for a little while and passed by the rynek but not all the kiosks are ready yet so we'll go back tomorrow or Sunday to have a look around. Probably they will be selling the same items that were sold last year but it is still interesting to pay a visit at this time.

We watched an excellent movie last night from 2007 named "The Bucket List".  It's a story about two men who are dying from cancer and have less than a year to live.  They decide to do things they always wanted to do but never actually did them. It's not a sad movie and the actors were excellent, Jack Nicholson and Morgan Freeman. I recommend watching it.

Częściowo słonecznie po południu i do +2C, więc jest to poprawa w stosunku do wczoraj.

Ta niedziela to Niedziela Palmowa i jak zwykle w Rynku jest wiele rozstawionych stoisk sprzedających pieczywo, kiełbasę, inną żywność i wszystkie rzeczy związane z Wielkanocą. Nasz przyjaciel, który mieszka w Pensylwanii, ale przeniesie się do Polski, by tu żyć, przysłał mi te dwa filmy, jeden o Rynku i drugi o samym  Poznaniu. Dzięki John, za przesłanie mi tych filmów o Poznaniu.

http://glos.tv/poznan-rozpoczal-sie-jarmark-wielkanocny,artykul.html?material_id=5149c1f3fbaedd784d000000

 http://vimeo.com/62205591

 
Udaliśmy się na chwilę do miasta i przeszliśmy przez Rynek, ale nie wszystkie stoiska są gotowe, więc wrócimy jutro lub w niedzielę, by się rozejrzeć. Prawdopodobnie będą sprzedawać te same produkty, które były w zeszłym roku, ale nadal jest to na tyle ciekawe, by obecnie odwiedzić stoiska.

W nocy oglądaliśmy doskonały film z 2007 o nazwie "The Bucket List". Jest to historia dwóch mężczyzn, którzy umierają z powodu raka i mają mniej niż rok życia. Decydują się robić rzeczy, które zawsze chcieli zrobić, ale faktycznie nigdy ich nie zrobili. To nie jest smutny film, a  aktorzy Jack Nicholson i Morgan Freeman byli znakomici. Polecam oglądanie.

No comments: