Sunday, August 31, 2014

Good day.

Today we brought our guests to our house for dinner. Joan made bigos, buracki surowka and coleslaw. She also baked an apple pie for desert.  We drank a lot of wine and I think it was a successful day.

Earlier I took them to the new train station to buy one way tickets to Berlin and got a great price on 1st class reserved seats for two people. Because we agreed not to cancel or ask for refund the price was reduced by more than 50%. That's a good deal. The new train station is very nice, very modern and much better than the old one.

Dziś przywieźliśmy naszych gości do naszego domu na kolację. Joan zrobiła bigos, buracki Surówka i surówka z białej kapusty. Ona również pieczone szarlotka na deser. Piliśmy dużo wina i myślę, że to był udany dzień.

Wcześniej wziąłem je do nowego dworca kolejowego, aby kupić bilet w jedną stronę do Berlina i dostaliśmy świetną cenę na 1 klasy zarezerwowanych miejsc dla dwóch osób. Dlatego, że nie zgodziła się na anulowanie lub poprosić o zwrot cena została obniżona o ponad 50%. To dobry interes.Nowa stacja kolejowa jest bardzo ładny, bardzo nowoczesny i znacznie lepiej niż stary.
No comments: