Thursday, August 18, 2016

GOOD NEWS!!!!!!

Joan Update-Thursday-9:00 CT Done
11:00 Results-NO BLOOD FOUND
I will bring her home tomorrow, Friday. She will stay her about two weeks then go to a rehab faciliity an hours drive from here. It is mainly because of her walking that she needs it. She walks like a 90 year old woman now and that is not normal. Personally, I think it is because of all the time spent laying in bed with no movement and if I see in the next week or so a rerturn to her old walking I will not send her.
There, she would be all alone and probably few English speakers which would make it hard on her
If she has to go, I will try to find a cheap place to stay in the village where she is so I can be with her everyday.
A follow up appt. has been made by Dr. M with the best neurologist in Poland who deals with her problem. He is private practice but does practice in Poznan which is a good thing.

O 9:00 Joan wykonano tomografię, a o 11:00 były wyniki – nie znaleziono śladów krwawienia w mózgu.

W piątek zabieram ją do domu, gdzie  pozostanie  około dwóch tygodni, a następnie ma się udać do placówki rehabilitacyjnej około  godziny drogi stąd. Jest to głównie ze względu na poruszanie się, ona potrzebuje rehabilitacji w zakresie chodzenia. Teraz chodzi jak 90-letnia kobieta i to nie jest normalne. Osobiście uważam, że  powodem tego jest czas spędzony w łóżku  bez ruchu, a jeśli mniej więcej po tygodniu zobaczę że wróciła do chodzenia sprzed wylewu, nie wyślę jej do tego ośrodka.
Byłaby tam zupełnie sama i pewnie kilka osób mówiących po angielsku, co mogłoby wpłynąć na nią niekorzystnie. Jeśli ona musi pojechać, to postaram się w tej miejscowości, gdzie ona będzie, znaleźć tanie miejsce na pobyt, więc mógłbym  być z nią na co dzień.

Kontrola krzepliwości krwi została  wykonana przez dr M z najlepszym neurologiem w Polsce, który (a) zajmuje się Joan. To jest prywatna praktyka, ale lekarz także praktykuje w Poznaniu, co jest dobrą rzeczą

4 comments:

tori10tori10 said...

I told you ,,everything will be fine,, ;-) She now needs slowly to speed up with her walking which takes time.

Pawel

Anonymous said...

I'm really happy that Joan feel better. I hope she get well soon :)

Ewelina

Anna from Florida said...

Dear Joan and David,

This is great news. Please take your time and work on your walking. You will get back to your old self in no time at all.
With all the prayers and good wishes and David's support you will be as good as new.

Best wishes always

Isa said...

What happy news!
Hope you got all her favorite pastries from Kandulski waiting for her at home :-)