Tuesday, September 04, 2012

Something new?

Not much new today. Typical autumn weather.

Well, one thing new, the renovation crew showed up today and has started to insulate the last side of our building so by winter it should all be finished. I wonder what kind of difference it will make in our heating bills although I think not much compared to last year since the cost of heating has risen in the last year.

I'm in the process of getting our trip together, looking at what places to visit in Vienna and Budapest and the roads to take to get there.  We have time since it's a month away. One thing for sure is we won't be wearing light clothing. I checked the weather and the average temperature for that time of the year is between 10-16c.

Our friends from Pittsburgh are back in Poland for a month so we will be meeting with them sometime before our trip. His wife comes from the village of Przyjma, the place where my grandfather was born and they are in the process of building a house there for when they retire in the U.S. and return to Poland.

Nie wiele na dziś. Typowa jesienna pogoda.

Cóż, jedna rzecz nowa, załoga remont pokazał się dzisiaj i zaczął izolować ostatnią stronę naszego budynku, tak by zimą to wszystko powinno być zakończone. Zastanawiam się, co to za różnica sprawi, że w naszych rachunkach za ogrzewanie chociaż myślę, że nie wiele w porównaniu do ubiegłego roku, ponieważ koszty ogrzewania wzrosła w ciągu ostatniego roku.

Jestem w trakcie uzyskiwania nasz wyjazd razem, patrząc na to, co miejsc do odwiedzenia w Wiedniu i Budapeszcie, a drogi do podjęcia się tam dostać. Mamy czas, ponieważ jest to miesiąc. Jedna rzecz na pewno jest to, że nie będzie miał na sobie lekkie ubranie. Sprawdziłem pogodę i średnia temperatura dla tej porze roku jest między 10-16c.

Nasi przyjaciele z Pittsburgha są z powrotem w Polsce od miesięcy, więc będziemy się spotykać z nimi kiedyś przed naszej podróży. Jego żona pochodzi z miejscowości Przyjma, miejsca, gdzie mój dziadek urodził się i są w trakcie budowy domu tam po przejściu na emeryturę w USA i powrót do Polski.

No comments: