Thursday, July 28, 2016

Rolling.

131 zl for this weeks for shopping.

In the afternoon I took the documents need to be translated to the man who will do it. He said two weeks but will get the marriage license done by next Wednesday so I can take that and my birth certificate to register with the Polish Registry office. That process takes about two weeks also. So, the ball is starting to roll for citizenship. By the time our lease expires in two years I should have it.

It's been a warm week here, averaging about 28c each day and usually sunny or partly sunny. Not bad for summer although it is coming to an end.

I'm feeling a little anxious to do some traveling somewhere. I know we were in the U.S. in March but that seems like such a long time ago and it wasn't to anyplace new. I'd love to jump on a plane to Croatia or Spain tomorrow but that won't happen.

131 zł w tym tygodniu na zakupy.

Dokumenty, które muszą być przetłumaczone zabrałem po południu ze sobą do osoby, która to zrobi. Powiedział, że będą gotowe za dwa tygodnie, ale przetłumaczony akt małżeństwa  dostanę w następną środę, więc mogę go  i mój akt urodzenia wziąć i zarejestrować w biurze meldunkowym .

Proces ten trwa również około dwóch tygodni. Więc, proces o obywatelstwo rozpoczął się i toczy się jak kula. W tym czasie, 2 lata, wygasa nasza dzierżawa, więc powinienem już otrzymać obywatelstwo.

Jest ciepły tydzień ze  średnią temperaturą około 28C każdego dnia, słoneczny i pogodny. Nieźle jak na lato, choć zbliża się do końca.

Czuję się trochę niespokojny, aby  zrobić  gdzieś kilka podróży. Wiem, że byliśmy w marcu w USA, ale to wydaje się tak dawno temu i nie było żadnego nowego miejsca. Chciałbym jutro wskoczyć do samolotu do Chorwacji czy Hiszpanii, ale tak się nie stanie.

No comments: