Wednesday, May 24, 2017

Dreary

Looking outside  it's dreary, raining and 11c.. Inside the news of the latest terrorist attack in England is on the T.V.  We live in tragic times where human life has no value and cowards kill innocent people. Where is my time machine?

I had to go out to get prescriptions renewed and filled but forgot to tell the doctor one medicine I take. Fortunately the apteka called him to get it for me. I find it interesting that doctors here don't keep records of patients medications and you have to tell them what you need. At least I don't have to make an appointment to renew meds, I just call him and go to the hospital where he works, 5 minutes from here, and he writes the prescriptions.

Joan was busy working on the puzzle today and later making spaghetti for our dinner tonight. I slept 10 hours last night and then today during our Spanish time fell asleep again while Joan completed 5 lessons. That never happened before. Friday is her birthday and I'm going to take her out for a birthday breakfast.

Wyglądając na zewnątrz budynku widzę, że jest ponuro, deszczowo i 11C. W wiadomościach TV dużo jest o ostatnim ataku terrorystycznym w Anglii. Żyjemy w tragicznych momentach, w których ludzkie życie nie ma wartości i tchórze zabiją niewinnych ludzi. Gdzie jest mój wehikuł czasu?

Musiałem wyjść, aby odnowić recepty, ale zapomniałem powiedzieć lekarzowi o jednym lekarstwie, które biorę. Na szczęście zadzwonili do niego z apteki, abym mógł to dostać. Ciekawe, że tutaj lekarze nie prowadzą rejestrów leków, jakie pacjent zażywa i musisz im powiedzieć, czego potrzebujesz. Przynajmniej nie muszę umówić się na wizytę, po prostu zadzwonię do niego i pójdę do szpitala, gdzie pracuje,  5 minut stąd , a on wypisze recepty.

Joanna była zajęta układaniem puzzli, a później przygotowując spaghetti na dzisiejszy obiad. Zeszłej nocy spałem 10 godzin, a potem w czasie naszej nauki  hiszpańskiego znów zasnąłem, podczas gdy Joan przerobiła 5 lekcji. To się nigdy nie zdarzyło. W piątek są jej urodziny i zamierzam zabrać ją na urodzinowe śniadanie.

No comments: