Monday, July 30, 2012

The Road Home.

 Hotal Bukowina


Back at home after another successfull adventure. The highlight. of course, was seeing Książ castle but a secondary highlight was staying at the place we discovered via Airbnb. Hotel Bukowina and restaurant. It is owned by a young couple, David and Bridgett and they were exceptional hosts. David was born in the Czech town of Trutnov but lived in the U.S. for ten years where he learned to speak very good English. His wife is a native born Californian and now lives in Mlade Buky-Hertvikowice where the hotel is located. Both are very personable and easy to talk with.

We stayed there for three days and each morning before we left to do our exploring we started the day with a European Continental breakfast of fresh breads, salami, two differents kinds of ham, cheeses, coffee, apples, bananas, watermelon, yogurt and a variety of jams and jellies. It was excellent.  After our day was done, each night we ate in the restaurant of the hotel and every meal they prepared for us was very tastefull and filling. My dinners were a chicken salad, pasta bolognaise and the last night a chicken breast with blue cheese and creamy sauce served with rice that I selected. All were absolutely delicious.  Joan had chicken salad, bolognaise pasta and the third night gnocchi with spinach and cream sauce.  Bridgett and David make an excellent strudel also but the first two nights we came back too late to sample it so on Sunday afternoon we finally were able to have some with ice cream and coffee.  We should have bought some to bring home with us but we didn't think about it at the time.

Joan and I would both highly recommend this place for staying if you are ever in the area and want a nice, friendly place to stay.  The prices are very reasonable and the service is excellent.  Their website is......www.hotelbukowina.cz and email is.....hotelbukowina@email.cz. Being a native Czech, David speaks the language plus English and I think German. Bridgett speaks English and is learning Czech. It located in a beautiful area and a great place for skiers in the winter if you like skiing.

We finally left at 9AM heading back to Poland and stopped in Legnica for gas when I discovered a palace in need of much repair right next to the gas station.  I took a few pictures of it but, of course, it was all boarded up so I couldn't go inside.  I did manage to take a picture of a staircase inside through one of the broken windows. It's a pity so many palaces are in this shape. Quite a contrast to Książ castle.

After Legnica we made a small stop in Wschowa where I took some pictures of the town hall.

Slideshow on the right side of the blog.

Po powrocie do domu po udanej przygodzie innego. Punktem kulminacyjnym. oczywiście, widział zamek Książ, ale wtórny atrakcją był pobyt w miejscu odkryliśmy przez Airbnb. Hotel Bukowina i restauracja. Jej właścicielem jest młoda para, David i Bridgett i były wyjątkowe gospodarze. David urodził się w czeskiej miejscowości Trutnov, ale mieszkał w USA przez dziesięć lat, gdzie nauczył się mówić bardzo dobrze po angielsku. Jego żona jest rodowitym urodzony Kalifornii i obecnie mieszka w Mlade Buky-Hertvikowice gdzie znajduje się hotel. Obie są bardzo przystojny i łatwo rozmawiać.

Byliśmy tam trzy dni i każdego ranka, zanim jeszcze zostało do zrobienia nasze poszukiwania zaczęliśmy dzień od śniadania kontynentalnego Europejskiej z świeżego pieczywa, salami, dwa differents rodzaju szynki, sery, kawa, jabłka, banany, arbuzy, jogurt i przez różnorodność dżemów i galaretek. To było wspaniałe. Po nasz dzień stało, każdej nocy jedliśmy w restauracji THEhotel i każdy posiłek przygotowali dla nas było bardzo tastfull i napełniania. Moje obiady były sałatka z kurczaka, makaron bolognaise i ostatnia noc pierś z kurczaka z serem pleśniowym i kremowym sosem z ryżem, który wybrałem. Wszystkie były absolutnie pyszne. Joan miała sałatę z kurczaka, makaron bolognaise a trzeci gnocchi nocy ze szpinakiem i sosem śmietanowym. Bridgett i David uczynić doskonałą strudel ASLO ale Fürst dwóch nocy wróciliśmy późno, aby spróbować go więc w niedzielę po południu w końcu mogli mieć jakiś z lodami i kawą. Trzeba było kupić niektóre przynieść do domu z nami, ale nie myśleliśmy o nim w tym czasie.

Joan i ja zarówno bardzo polecam to miejsce na pobyt jeśli kiedykolwiek w okolicy i chcą miłą, przyjazną miejsce na pobyt. Ceny są bardzo rozsądne, a usługa jest doskonała. Ich strona internetowa jest ...... www.hotelbukowina.cz i e-mail jest ..... hotelbukowina@email.cz. Jako rodowity Czech, David mówi językiem plus angielski i myślę po niemiecku. Bridgett językiem angielskim i uczy się czeskiego. Jest położony w pięknej okolicy i miejsce wielkiego dla narciarzy w zimie, jeśli chcesz na nartach.

W końcu w lewo na 9AM pozycji z powrotem do Polski i zatrzymał się w Legnica gazu kiedy odkryłem, pałac w potrzebie większego remontu, tuż obok stacji benzynowej. Zrobiłem kilka zdjęć niego, ale, oczywiście, to wszystko zostało zabite deskami, więc nie mogłam wejść do środka. I udało się TAK obraz klatki schodowej do środka przez jednego z rozbitych okien. Szkoda tak wielu pałace są w tym kształcie. Dość kontrast do zamku Książ.

Po Legnica zrobiliśmy mały postój we Wschowie, gdzie zrobiłem kilka zdjęć ratusza.

No comments: