Wednesday, August 29, 2012

Another trip?

A nice autumn-like day in Poznań so we made a little venture outside to the rynek to sit and discuss an idea we have now relating to Joan's new found ancestry.  Since we are going to be in Vienna next month and Budapest is only 2-2 1/2 hours from there we're thinking of extending our trip. It would be a much more time consuming and expensive thing to do if we just came back to Poznań after Vienna and then. at a later date, make another trip south to Budapest. We still haven't made up our mind but we're kind of leaning toward the extended trip idea. I found an inexpensive room in Pest for 45zl a night using Airbnb so if we did it that would be the way to go.

This has been a good summer for us traveling around Poland to see more of it and to the Czech Republic.  With Vienna and Budapest added, I think that would end our long distance trips for this year. We're greatful that we are able to do this and still maintain our life in Poznań.

The china cabinet is almost finished. I just have to add a few more wood strips to hold the dinner plates upright and then it will be done.

Ładny jesień-jak dzień w Poznaniu, więc się trochę przedsięwzięcie poza do rynek, aby usiąść i przedyskutować pomysł mamy teraz dotyczące nowych Joanny znaleźć przodków. Ponieważ mamy zamiar się w Wiedniu w przyszłym miesiącu i Budapeszt to tylko 2-2 1/2 godziny od tam myślimy rozszerzenia naszej podróży. To byłoby znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne, co zrobić, jeśli po prostu wrócił do Poznania po Wiedniu, a następnie. w późniejszym terminie, kolejną podróż na południe, do Budapesztu. Wciąż nie składa się nasz umysł, ale jesteśmy trochę pochylony w kierunku rozszerzonej koncepcji podróży. Znalazłem tani pokój w Peszcie na 45zł na noc używając Airbnb więc jeśli to zrobił to będzie droga.

To było dobre lato dla nas podróże po Polsce, aby zobaczyć więcej z niego i do Czech. Z Wiedeń i Budapeszt dodał, myślę, że skończy się nasze długie podróże na odległość w tym roku. Jesteśmy wdzięczni, że jesteśmy w stanie to zrobić i zachować swoje życie w Poznaniu.

Szafa Chinach jest prawie gotowy. Muszę tylko dodać kilka pasków drewna do przechowywania talerzy pionowo, a następnie będzie się to odbywać.

1 comment:

Anna from Florida said...

Dear Joan and David,

You should go to Budapest if you can from Vienna. It is close enougha nd city is very beautiful. There is a lot to see and you will enjoy new experience.
make sure you visit the Budapest Castle and Cathedral, see Parlament Building and visit parks and museums.
Enjoy the food and friendly people.
I hope you will be able to go.