Saturday, December 15, 2012

Chili-O.

It's warmer today and raining all day, so far. If it keeps up the snow will be gone.

We finally ran out of our supply of French's Chili-0 mix so no more chili for awhile. We held out using the last package as long a we could.  I have a friend going to the United States in the middle of January so I'll try to persuade her to buy us another supply. Joan's tried other recipes for chili but they don't measure up to one with Chili-O mix.

Last couple of days we've been watching very old Christmas movies from the 1940's and 50's with Bing Crosby. I like them because they alway have a happy ending and the scenery, when it is real, it nice.  Tonight we're going to watch the original "Scrooge" movie from 1951. I remember that one from childhood.

Some things in life are just unbelievable, like what happened yesterday in Connecticut. It's a little ironic that yesterday's Christmas movies both take place there.

Jest cieplej dziś i pada cały dzień, więc daleko. Jeśli utrzymuje się śnieg zniknie.

W końcu zabrakło naszej podaży Chili-0 mieszanki francuskiego jest więc nie więcej chili na chwilę. Trzymaliśmy się za pomocą ostatniego pakietu jak długo się dało. Mam przyjaciela, docierający do Stanów Zjednoczonych w połowie stycznia, więc postaram się ją przekonać do zakupu nam kolejną dostawę. Joan próbowała inne przepisy na chili, ale nie zmierzyć się z jednym z mieszanki Chili-O.

Ostatnie kilka dni byliśmy oglądać bardzo stare filmy świąteczne od 1940-tych i 50-tych z Bing Crosby. Lubię je, bo one sprecyzowane mieć szczęśliwe zakończenie i sceneria, gdy jest prawdziwe, to miłe. Dziś wieczorem będziemy oglądać oryginalne "Scrooge", film z 1951 roku. Pamiętam, że jeden z dzieciństwa.

Niektóre rzeczy w życiu są tak niesamowite, jak to, co się stało wczoraj w Connecticut. Jest to trochę ironiczne, że wczorajsze filmy świąteczne zarówno odbyć tam.

 


1 comment:

Marilyn said...

Hi...
Just wanted to let you know that, yes, I am able to see your beautiful pics!!! Hugs, Marilyn