Friday, January 13, 2017

Getting it together.

Started the process of booking flights to Spain in April on Ryanair but their website isn't working well and I had to use a third party, E-Dreams to do it. That also gave me problems due to the fact I couldn't get baggage or seating added so when I was done just getting the tickets confirmed I had to go back to Ryanair to add those two items. After entering all the necessary information to buy for them, it wouldn't accept the payment. Using their Live Chat didn't help because the solution they gave me didn't work. However, at least we now have the flights booked, to and from.

Zbyszek came this morning for the weekly torture of Polish lessons and I managed to get through another hour of boring grammar. YUCK.

Proces rezerwacji lotów do Hiszpanii w kwietniu rozpoczęty z linią Ryanair, ale ich strona nie działa dobrze i musiałem użyć drugiego wariantu, aby to zrobić:  E-Dreams . Tam również miałem problemy ze względu na fakt, że nie mógłbym dodać bagażu lub miejsca siedzącego do zamówienia, więc kiedy doszedłem do potwierdzenia biletów,  musiałem wrócić do Ryanaira, aby dodać te dwa elementy. Jednak po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji, aby je zakupić , strona nie zaakceptowałaby płatności. Użycie  Live Chat nie pomogło, ponieważ rozwiązanie, jakie mi dali mi nie działało. Jednak w końcu  mamy zarezerwowane loty w obie strony.

Zbyszek przyszedł rano na cotygodniowe tortury  z języka polskiego i udało mi się przejść przez kolejną godzinę nudnej gramatyki . Fe.

No comments: