Saturday, November 10, 2012

Julia & Julie.


Last night Joan and I watched an interesting movie about the life of Julia Child, a famous American cook. Actually it was the story of Julia and also a woman named Julie who wrote a blog about cooking 564 recipes in one year from a book Julia wrote about French cooking. It inspired Joan to try a new recipe this morning for Apple Buttermilk Muffins. It's made from flour, brown sugar, baking powder, baking soda, salt, buttermilk, vegetable oil, vanilla extract, an egg, apples, sugar and ground cinammon. I ate one of them when I got home from some errands and it was very good. It's not a Julia recipe but still good.
 
The sun was actually out this morning so it was a nice day.  We watched on YouTube some travel video's of Dubrownik, Croatia and it looks like a beautiful old city with a lot of history.  It's definitely been added to the places we want to see in the future, maybe even next year.  We thought about this Christmas but the temperature isn't much better than in Poland so we won't go there. We're still thinking about Malaga, with it's higher temperatures, but flights are too expensive. It seems Ryanair will only get us to Barcelona and then it would be another long trip to Malaga so that also doesn't seem likely.  Maybe we'll just have to spend Christmas here.
 
Ostatnia noc Joan i ja oglądałiśmy ciekawy film o życiu Julia Child, słynnej kucharki American. Właściwie to była historia Julii, a także kobieta imieniem Julie, który pisał bloga o gotowaniu 564 receptur w jednym roku z książki Julia napisał o kuchni francuskiej. Inspirował Joan wypróbować nowy przepis rano dla Apple Muffins maślanka. Jest wykonana z mąki, brązowy cukier, proszek do pieczenia, soda do pieczenia, sól, olej roślinny, maślanki ekstrakt waniliowy, jajka, jabłka, cukier i cynamonowych gruntu. Zjadłam jednego z nich, gdy wróciłem do domu z niektórych posyłki i to było bardzo dobre. To nie przepis Julia ale nadal dobre jest.

Słońce było faktycznie z rana, tak to był miły dzień. Oglądaliśmy na wideo YouTube niektóre Travel z Dubrownik, Chorwacja i wygląda jak piękny starego miasta z dużo historii. To na pewno nie zostały dodane do miejsc, które chcemy zobaczyć w przyszłości, być może nawet w przyszłym roku. Myśleliśmy o tym Bożego Narodzenia, ale temperatura nie jest dużo lepiej niż w Polsce, więc nie będziemy tam. Ciągle myśli o Maladze, z jego wyższe temperatury, ale loty są zbyt drogie. Wydaje się, Ryanair będzie tylko nas do Barcelony, a następnie będzie to kolejny długi wyjazd do Malagi, aby również nie wydaje się prawdopodobne. Może będziemy musieli spędzać Boże Narodzenie tutaj.

No comments: