Saturday, July 11, 2015

England

So, this morning I booked round trip flights for Joan and I to Bristol, England, leaving Oct 21st and returning Oct. 25th. Our friends live one hour from Bristol and they will pick us up at the airport and take us to their home. It will be good to see them again. They use to live in RedHill, close to London but have now bought a house in the country where life is more relaxing and at a slower pace. I think three days and four nights is enough to renew friendships and yet not impose on the hosts. October is a good time to go, the weather is still a little warm and the flight costs are way lower.

Even with an aching back pain it was too nice outside to stay and sit at home all day so we made an afternoon trip to our usual spot in the rynek for cold coffee. It was 23c and sunny all day and we just had to go out and enjoy it. There were a sufficient amount of tourists from different countries to make it a profitable day for the café owners and all of the damaged canopies from the storm have been replaced already.

Tak, to rano I zarezerwowane loty wycieczka dla okrągłych Joan i ja do Bristolu, w Anglii, pozostawiając 21 października i powrót 25 października. Nasi przyjaciele żyją jedna godzina z Bristolu i będą nas odebrać z lotniska i zabierze nas do domu. To będzie dobre, aby zobaczyć ich ponownie. Używają oni żyć w RedHill, w pobliżu Londynu, ale teraz kupił dom w kraju, gdzie życie jest bardziej relaksujące i wolniej. Myślę, że trzy dni i cztery noce wystarczy odnowić przyjaźnie, a jednak nie nakładają na gospodarzy. Październik to dobry czas, aby udać, pogoda jest jeszcze trochę za ciepły, a koszty są sposobem niższe lotu.
Nawet bóle pleców ból był zbyt miły i pozostać na zewnątrz siedzieć w domu cały dzień, więc zrobiliśmy wycieczkę po południu do naszego zwykłego miejscu w Rynku do zimnej kawy. To było 23c i słoneczne przez cały dzień i po prostu musieliśmy wyjść i cieszyć się nim. Nie było wystarczającej ilości turystów z różnych krajów, aby to opłacalne dni dla właścicieli kawiarni i wszystkich uszkodzonych zadaszenia od burzy zostały już wymienione.

No comments: