Monday, April 11, 2016

Information.

AH, my ear has been cleaned and I can hear again in stereo. FANTASTIC!

A reader of my blog wrote that she also has family in Golina but lost track of them during the last five years. She asked me for the name and address of the church and maybe she could find out from them the address of her relatives. She plans to visit this summer. Cousin Andrzej, who lives in Golina, provided the name and address and asked why I wanted it. I told him and asked if he knew of the family she was seeking and he said his mother and he both knew of them. It would be nice to be able to send the address to Carol so she could write to her relatives and tell them about her plans to visit. Besides writing daily happenings in Poznań for Joan and I, it's nice when I can help someone reunite with their families or answer questions about moving to Poland. It's the reason why I always check my junk mail because ever now and then a message appears there if the person writing it is not in my normal inbox. Usually it's all junk and I just delete it without opening any of it.

The afternoon was sunny and the rhododendrons are starting to open up. It won't be too long for the hydrangea's either. Now that warm weather is here Joan is happy that she can make one of her favorite salads, the Cobb salad. That is what we will have for dinner tonight.

AH, moje ucho zostało oczyszczone i znowu słyszę w stereo. FANTASTYCZNIE!

Czytelniczka mojego blogu napisała, że też ma rodzinę w Golinie, ale w ciągu ostatnich pięciu lat straciła z nimi kontakt. Poprosiła mnie o nazwę i adres kościoła i być może będzie mogła od nich dowiedzieć się adresu swoich krewnych. Ona planuje przyjazd  tego lata. Kuzyn Andrzej, który mieszka w Golinie dostarczył nazwę i adres i zapytał, dlaczego chciałem je mieć. Powiedziałem mu, o co chodzi i zapytałem, czy wie coś o rodzinie, której ona szuka, na co odpowiedział, że i matka, i on znają ich. Byłoby miło móc wysłać adres do Caroll, żeby mogła napisać do swoich bliskich i powiedzieć im o swoim planie odwiedzin. Poza tym, pisanie o codziennych wydarzeniach w Poznaniu jest miłe dla Joan i dla mnie, przyjemnie też jest, gdy mogę komuś pomóc połączyć się ze swoimi rodzinami lub odpowiedzieć na pytania o przeprowadzce do Polski. To jest powód, dla którego zawsze sprawdzam folder spam, ponieważ czasami pojawia się tam wiadomość, zwłaszcza kiedy osoba pisząca nie jest odnotowana w mojej skrzynce odbiorczej. Zazwyczaj to wszystko śmieci i po prostu usuwam je bez otwierania.

Po południu było słonecznie i rododendrony  zaczynają się otwierać. W niedługim czasie podobnie będzie z hortensją. Teraz, kiedy jest tutaj ciepło, Joan jest szczęśliwa, że może zrobić jedną z jej ulubionych sałatek, sałatkę Cobb. To jest to, co mamy wieczorem na kolację.

No comments: