Sunday, December 11, 2016

Dinner with friends.

 
Marta, Ania, Joanna, Joan and me.
 
Thank you, Linda from Texas, for your comments on the pictures from our last trip. Yes, it would be good to see those places in warmer weather. It's about a 3 hour drive from here.

On this rainy day we went to meet with our friends for obiad in Toska Cantine behind the Opera house. Marta, Joanna, Ewa and her son, Adam and Ania were all waiting for us. We were about 10 minutes late because of parking. We talked for awhile and then ordered mushroom soup to start. I ordered beef chunks with mashed potatoes, carrots and gravy for the main course and Joan had cod fish with potatoes a vegetable. For dessert I had chocolate mousse and Joan had a cherry crumble cake. Everything was good. During dinner, Joanna invited Joan and I to her house for Wigilia but we had to say no because we already have an invitation to another friends house. 2 invitations for Wigilia from friends, 0 from family.

Marta and Joanna had just returned from a trip to New York and Cincinnati so they told us all about it. we, in turn, told them about our trip to Zielona Gora and Germany. While in New York they saw the Nutcracker performed and tonight they were going to see it performed in Poznań.

Dziękuję, Linda z Teksasu, za komentarze na temat zdjęć z naszej ostatniej podróży. Tak, dobrze byłoby, aby zobaczyć te miejsca, w cieplejsze dni. To około 3 godziny jazdy stąd.

Na tej deszczowy dzień udaliśmy się na spotkanie z naszymi przyjaciółmi na Obiad w Toska Cantine za Opery. Marta, Joanna Ewa i jej syn, Adam i Ania były czekał na nas. Byliśmy około 10-minutowym opóźnieniem, ponieważ parkowania. Rozmawialiśmy przez chwilę, a potem zamówił zupę grzybową, aby rozpocząć. Zamówiłem kawałków wołowiny z ziemniakami, marchewką i sosem na danie główne i Joan miała dorsza z ziemniakami warzywem. Miałem na deser mus czekoladowy i Joan miała wiśniowy kruszonką ciasto. Wszystko było dobrze. Podczas kolacji, Joanna zaprosiła Joan i ja do domu dla Wigilia, ale musieliśmy odmówić, bo mamy już zaproszenie do innego domu przyjaciół. 2 zaproszenia na Wigilia od przyjaciół, od rodziny 0.

Marta i Joanna właśnie wrócił z podróży do Nowego Jorku i Cincinnati więc powiedział nam o wszystkim. My z kolei, powiedział im o naszej podróży do Zielona Górze iw Niemczech. Podczas pobytu w Nowym Jorku ujrzeli Nutcracker wykonane i dzisiaj jadą zobaczyć to przeprowadza się w Poznaniu.

No comments: