Tuesday, October 20, 2015

Ready!

So, here we are, packed, taxi ordered for tomorrow and ready to fly to England. It will be good to get away from this gray sky of the last five days and into a little sun. Anyway that is what they are forecasting for the next three days in England. We will see if they are right but we have clothes for all occasions.

We've been listening to Oregon all day as we prepared for our trip. Still can't believe we actually saw and met them. Their style of music is so unique, you just have to listen to them on YouTube!

Jesteśmy spakowani, taksówka na jutro zamówiona i gotowi do lotu do Anglii. Dobrze jest uciec od tego szarego nieba trochę ku słońcu na pięć dni. W każdym razie taka jest prognoza na najbliższe trzy dni w Anglii. Zobaczymy, czy mają rację, ale mamy ubrania na każdą okoliczność.

Podczas przygotowań do naszej podróży słuchaliśmy przez cały dzień jazzowej grupy „Oregon”. Nadal nie mogę uwierzyć, że widzieliśmy i spotkaliśmy się z nimi. Ich styl muzyki jest wyjątkowy, po prostu trzeba ich posłuchać na YouTube!

No comments: