Sunday, January 31, 2016

Rest

In the morning I met with a friend, Radek, and we talked about the last month in which time we didn't meet. I told him we are going to the U.S.  March 22nd and he said he's going to the Canary Islands for two weeks in March. We both have the traveling spirit and often talk about our travels among other things.

Back home by 12:00, Joan and I studied a little Spanish and then I, Polish. That's kind of our daily ritual, studying together then separately. It's still a little cold outside so we didn't go for a walk today.

Rano spotkał się z przyjacielem, Radek, i rozmawialiśmy o ostatnim miesiącu, w którym czas nie spotkać. Powiedziałem mu, że idą do 22 marca i USA powiedział, że idzie na Wyspy Kanaryjskie na dwa tygodnie w marcu. Oboje mają ducha podróże i często mówią o naszych podróżach między innymi.


Powrót do domu o 12:00, Joan i studiowałem trochę po hiszpańsku, a potem, po polsku. To rodzaj naszego codziennego rytuału, studiuje razem następnie oddzielnie. Jest jeszcze trochę zimno na zewnątrz, więc nie pójść na spacer dziś.

No comments: