Monday, October 31, 2016

Puzzled.


When Karen arrived she brought with her a puzzle of 1000 pieces. Since she and her mother are lovers of cats, naturally the puzzle is of cats. With all of our activities during the week it wasn't possible to even come close to finishing the puzzle so Joan and I were left with the task. I can't believe I stayed up until 2 AM working on the puzzle. It's not that easy with many small pieces.

Tomorrow we go to Golina to pay respect and remember relatives who are no longer with us. I bought the candles and flowers yesterday so we are ready. It seems like a long time since we have been there.

Kiedy Karen przybył przyniosła ze sobą puzzle z 1000 sztuk. Ponieważ ona i jej matka są miłośnicy kotów, oczywiście zagadka ma kotów. Z wszystkich naszych działań w ciągu tygodnia nie było możliwe nawet zbliżyć się do wykańczania zagadkę tak Joan i ja w lewo z tego zadania. Nie mogę uwierzyć, że kiedyś 2 Pracuję na puzzle. To nie jest takie łatwe z wielu małych kawałków.


Jutro idziemy do Golina zapłacić szacunek i pamiętaj, krewnych, którzy już nas opuścili. Kupiłem świece i kwiaty wczoraj, więc jesteśmy gotowi. Wydaje się, że od dłuższego czasu, ponieważ byliśmy tam.

No comments: