Sunday, March 26, 2017

Sołacki Park.On this beautiful Spring day we just had to go to Sołacki Park for our first walk around of the season. As you can see from pictures in the slideshow, there were many people with the same idea. Lot\s of little kids riding bikes and roller blading, playing soccer and enjoying the time outside. We spent about an hour and a half there. It's one of the best parks in Poznań, if not the best. We're fortunate to live only five minutes away from it by car. It's also the area of Poznań where some of the best homes are. It has a unique church in the round, shown in the pictures.

Back home, we did a little studying and then settled in to watch the new series, The Crown, about the British Monarchy after 1947. A lot of information I never knew about it, not having much interest in it before but it's informative. I just have to wonder how the Queen felt about exposing family secrets to the public.

W ten piękny wiosenny dzień po prostu musieliśmy iść do Parku Sołackiego na nasz pierwszy spacer po sezonie. Jak widać na zdjęciach w pokazie slajdów, było wielu ludzi o tym samym pomyśle. Dużo małych dzieci jeżdżących na rowerach i wałkach, bawiąc się w piłkę nożną i korzystając z czasu na świeżym powietrzu. Spędziliśmy około półtorej godziny. Jest to jedno z najlepszych parków w Poznaniu, jeśli nie najlepsze. Mamy szczęście, że mieszkamy tylko pięć minut drogi od niego samochodem. Jest to również obszar Poznania, gdzie znajdują się jedne z najlepszych domów. W rundy ma unikalny kościół, pokazany na zdjęciach.


Wróciłem do domu, trochę się uczyliśmy, a potem zaczęliśmy oglądać nową serię, The Crown, o monarchii brytyjskiej po 1947 roku. Wiele informacji, o których nigdy nie wiedziałem, nie interesujących się wcześniej, ale to informacyjne. Po prostu muszę się zastanawiać, jak królowa czuła się o ujawnieniu tajemnic rodzinnych opinii publicznej.

2 comments:

Linda said...

Great post, beautiful photos and lovely reflections.

David and Joan Piekarczyk said...

Thanks, Linda.