Thursday, November 12, 2015

Buda.

Our Thursday meeting with Zbyszek and we discussed our preferences as to time of year. All of us agreed middle September next year. It will be his first trip there and we know he will enjoy it. We'll rent that same house we rented when my nephew was here. We haven't set exact dates yet, it's a little early for that. He will probably want to make a straight drive there but I prefer the way we did the last trip. drive 6 hours, stop somewhere for the night and then finish the trip the next day. I like to enjoy the ride and not focus on the goal of getting there quickly. Like James Taylor says, "Might as well enjoy the ride".

Zbyszek drilled tiny holes in my lens covers so now they are attached to the strap on my camera and I don't have to wonder where I put them when I take them off. That was becoming a problem for me.

Shopping day today, total cost for next week, 125 ZL

 Nasze spotkanie czwartek ze Zbyszkiem i omówiliśmy nasze preferencje co do pory roku. Każdy z nas zgodziła środkowy września przyszłego roku. Będzie to jego pierwsza podróż tam i my wiemy, że to jednak cieszyć. Będziemy wynająć ten sam dom, który wynajęliśmy, gdy mój bratanek był tutaj. Nie ustawiono dokładnej daty jeszcze, że to trochę za wcześnie na to. Pewnie chcesz, aby napęd nie prostą, ale ja wolę drogę zrobiliśmy ostatnią podróż. 6 godzin jazdy, zatrzymać się gdzieś na noc, a następnie zakończyć podróż na następny dzień. Lubię cieszyć się jazdą, a nie koncentrować się na celu dotarcie tam szybko. Podobnie jak James Taylor mówi: "Równie dobrze można cieszyć się jazdą".

Zbyszek wywiercone otwory w moim malutkie soczewki obejmuje więc teraz są przyłączone do paska na mojego aparatu i nie muszę się zastanawiać, gdzie je, kiedy je zdjąć. To stawało się dla mnie problemem.


Zakupy dzień dzisiaj, Całkowity koszt przyszłego tygodnia, 125 ZNo comments: