Sunday, May 11, 2014

New way. 
Today I managed to take the Spanish lessons from the computer and put them into our home DVD sound system. Now we won't have to use the laptop to listen to them and it's much easier than before. Plus it has the advantage of being able to increase the volume so we can hear them in any room while we might be doing other things. For example, when Joan is cooking in the kitchen  she can hear the lesson even though she might not be concentrating on it at that time.

Tomorrow is our quarterly trip to NFZ to hand in the forms for the next quarter. The price dropped a little to 350.67zl per month. It fluctuates from quarter to quarter.

I'm not sure, exactly, where the picture above was taken but it looks a lot like Plitwicie National Park in Croatia.

Today in Poznań one of the streets is having a special celebration. The street is called "Żydowska" street, which in direct translation means "Jewish" street. The name goes back to the 13th century and is linked to Jewish settlers which inhabited the area. Locals have set a 100 meter long table to mark the occasion as well as the 66th Israel’s Independence Day.

Dziś udało mi się wziąć lekcje hiszpańskiego z komputera i umieścić je w naszym domu system dźwięku DVD. Teraz nie będziemy musieli korzystać z laptopa ich słuchać i to jest o wiele łatwiejsze niż wcześniej. Plus to ma tę zaletę, że jest w stanie zwiększyć głośność, dzięki czemu możemy je usłyszeć w każdym pokoju, a my możemy robić inne rzeczy. Na przykład, gdy Joan jest gotowanie w kuchni potrafi słuchać lekcji, mimo że nie może być skupienie się na nim w tym czasie.

Jutro nasz kwartalnik podróż do NFZ do rąk w postaci na następny kwartał. Cena spadła trochę 350.67zl miesięcznie. To zmienia się z kwartału na kwartał.

Nie jestem pewien, dokładnie, gdzie zostało zrobione zdjęcie powyżej, ale to wygląda trochę jak Plitwicie Park Narodowy w Chorwacji.


Dziś Święto ulicy Żydowskiej, która była częścią dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu. Okazją do wspomnień o dawnych mieszkańcach ulicy jest zbliżająca się 66. rocznica uzyskania niepodległości przez Izrael.No comments: