Wednesday, November 30, 2016

Snow!

So this is what we have to look forward too, Christmas, but before that our trip to Żelona Gora next week. We leave on Tuesday and I have to buy the train tickets tomorrow. I tried to buy them online without success so I will go to the station. We are looking forward to a little change and the chance to meet with our friends again.

It snowed enough today to cover the ground and make everything look nice. Soon enough we will put up the Christmas tree, probably the weekend after this one. It's not traditional to put it up so early here but we like to look at it so we do it.

To, czego z niecierpliwością oczekujemy to jest  Boże Narodzenie, ale przed tym, w przyszłym tygodniu, będzie podróż do Zielonej Góry. Wyjeżdżamy we wtorek i jutro muszę kupić bilety na pociąg. Starałem się je kupić online ale bez powodzenia, więc pójdę na dworzec. Cieszymy się z małej zmiany i okazji, aby spotkać się ponownie z naszymi przyjaciółmi.

Dzisiaj śnieg padał na tyle, aby przykryć ziemię i nadać jej ładny wygląd . Prawdopodobnie w następny weekend postawimy choinkę. Tutaj nie ma tradycji, aby postawić ją tak wcześnie, ale lubimy na nią patrzeć, więc tak zrobimy.

No comments: